Poštovani kupci, zbog povećanog broja naruđžbi vrijeme isporuke guma može se produžiti za 2-4 danaSaznaj više
B2B prijava Prijava 0 Usporedba
0 Košarica
Vrste gume
Marka gume
Širina
Visina
Promjer (R)
Početna Česta pitanja

Česta pitanja

Što je to DOT oznaka gume ?

Oznaka DOT znači da guma zadovoljava važeće sigurnosne standarde koje određuje Ministarstvo transporta SAD (DOT). Blizu se nalazi identifikacijski ili serijski broj gume – kombinacija brojeva i slova do dvanaest znakova. Za više informacija o DOT oznaci od strane proizvođača kliknite ovdje.

Kada je potrebno zamijeniti gume?
Ljetne gume gube elastičnost već pri temperaturi nižoj od 7 °C. Također tada gube i svojstvo prianjanja na podlogu te se zato automobil više skliže, stoga je najbolje zamijeniti auto gume u studenome i prije nego padne prvi snijeg.  Minimalna dubina profila zimskih guma je 4 mm jer bolje prianjaju, te su bolje upravljive u zimskim uvjetima na cestama.  Preporuka je da se tlak u gumama održava prema propisima proizvođača i da se češće provjerava u zimskim uvjetima. Gume treba promijeniti i ako se na njima uoče oštećenja, to uključuje napukline na gumi na vanjskom dijelu gazećeg sloja, ramenom dijelu, na strani karkase, iskrivljenja i slično. Još jedan razlog da zamijenite gume je starost pneumatika, ako  je pneumatik stariji od 10 godina, preporučujemo da ga zamijenite.
Kako niske temperature utječu na automobilske gume?
Već pri temperaturi od 7ºC ljetne gume, zbog drugačije smjese koja odgovara uporabi na visokim temperaturama, postaju krute i na skliskom kolniku vrlo slabo prianjaju uz podlogu. Opasnost da će se dogoditi nesreća pri temperaturi od 7ºC ili nižoj šest je puta veća nego ljeti. Široke gume mogu klizati već kod temperature ispod 10ºC, a toga je svjesno vrlo malo ljudi. Čak 70% automobilskih nesreća uzrokuju neodgovarajuće gume ili pokrivač na cesti. Odaberite odgovorajuće gume ovisno o sezoni koja nadolazi.
Kakav je zaustavni put na niskim temperaturama (usporedba ljetnih i zimskih guma u tim uvjetima)?
Najbolji dokaz kakve prednosti za sigurnost imaju zimske gume jest test kočenja: vozila s ljetnim gumama na zimskim cestama pri brzini od 50 km/h zaustavljaju se tek nakon 43 metra, bez obzira na dezen gaznog sloja. Vozilo sa zimskim gumama pri istoj se brzini potpuno zaustavlja već nakon 35 metara. Koliko je ''dragocjeno'' ovih 8 metara najbolje znaju oni koji su to iskusili! Samo zimske gume, ''mekšom'' gumenom smjesom koja je elastičnija na niskim temperaturama, lameliranim dezenom gaznog sloja i optimalnim prianjanjem uz kolnik, mogu osigurati dobar kontakt s cestom.
Kako čitati oznake na gumi?

Oznaka dimenzije gume najvažniji je podatak. DOT – 2109 znači da je guma proizvedena u 21. tjednu 2009. godine. Na svakoj gumi uočit ćemo niz različitih oznaka. Neke od njih su nam važne, poput točne dimenzije pneumatika te indeksa nosivosti i brzine na koju je guma testirana. Na bočnoj strani svake auto-gume zapisane su sve potrebne informacije od kojih je najvažnija oznaka dimenzije. Na primjeru gume za osobno/putničko vozilo, vidjet ćemo najjače istaknutu oznaku npr. 215/65 R 15 i to je dimenzija gume koju bismo u pravilu trebali znati. U oznaci 215/65 R 15 prvi broj označava širinu gume u milimetrima, znači širina je 215 milimetara. Broj 65 je omjer visine u odnosu na širinu gume u % koji u ovom slučaju iznosi 65%. Slovo ''R'' označava radijalnu gumu što znači da su tanke kordne niti, koje izgrađuju slojeve karkase koja čini unutrašnjost gume, postavljene radijalno u gumi. Zadnji broj ''15'' označava promjer kotača od jednog do drugog kraja i u ovom slučaju promjer je 15 inča (cola). Ukoliko dimenziju gume ne znamo točno ili smo kupili rabljeno vozilo, svakako treba pogledati u knjižicu vozila gdje pišu originalno propisane dimenzije guma za svako vozilo što valja poštivati. Uz navedene oznake dimenzije stoji i tzv. ''brzinski razred'' koji se označava slovom, pa npr. slovo ''H'' označava maksimalnu brzinu od 210 km/h. Danas svaka guma ima indeks istrošenosti profila i čim je guma na samo jednoj točki došla do oznake istrošenosti profila, gumu treba zamijeniti novom, zbog vlastite sigurnosti u prometu.

Simbol Značenje
215 Širina gume u milimetrima. Ova guma je široka 215 milimetara.
65 Omjer visine u odnosu na širinu gume. Oznaka 65 označava da je visina jednaka 65% širine gume.
R Radijalna konstrukcija gume.
15 Promjer kotača od jednog kraja do drugog. Promjer ovog kotača je 15 inča.
Kako udovoljiti zimskim uvjetima na kolniku?
Brojni vozači automobila smatraju da im se ne može dogoditi ništa ili gotovo ništa ako su njihova vozila opremljena najnovijim sigurnosnim sustavima. Ako se pri temperaturi ispod 7ºC nađete s ljetnim gumama na glatkome ledu ili mokrom kolniku, ne mogu vam pomoći ni najbolji sustavi protiv blokiranja kotača ni program za elektronički nadzor stabilnosti, odnosno za kontrolu nad proklizavanjem kotača. Snijeg i poledica zimi najteži su uvjeti za kretanje cestama, u kojima je odgovarajuća zimska oprema na vozilu itekako dragocjena. I mokar kolnik uz niske temperature pogoršava uvjete kretanja i sigurnost vožnje. Takvim zahtjevima kretanja cestama, zbog svih navedenih prednosti, udovoljavaju samo zimske gume na svim kotačima automobila.
Kada je najbolje upotrijebiti lance za snijeg?
Zimska oprema obvezna je kada je na cesti više od 5 cm snijega. Ako na automobilu imate četiri ljetne gume potrebno je na pogonske kotače staviti lance za snijeg kada na cesti ima više od 5 cm snijega. Lance za snijeg, potrebno je uvijek imati u automobilu za vrijeme zime. Kako ne bi došlo do oštećenja automobila maksimalna preporučena brzina za vožnju s lancima za snijeg je 80 km/h, a na kolnicima bez snijega i leda obavezno skinite lance.
Što je to balansiranje guma ?
Neizbalansirane gume uzrokuju vibraciju koja može dovesti do zamora vozača, preuranjene ili nepravilne istrošenosti guma, te nepotrebnog trošenja ovjesa vašeg automobila. Gume se prvi puta moraju balansirati kad se montiraju na kotače ili kad se ponovno stavljaju nakon popravka. Balansiranje guma mora se provjeravati na prvi znak vibracije.
Što je to centriranje vozila (optika)?
Vozilo je propisno centrirano kad su sve komponente ovjesa i sustava upravljanja stabilne kad guma s kotačem funkcionira dobro. Ako ste primijetili nejednako trošenje guma, to može biti uzrokovano pogrešno centriranim vozilom te se morate obratiti stručnjaku za pomoć.
Koje su zakonske odredbe za korištenje zimske opreme?
U NN 145/13 od 06.12.2013. Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture objavilo je ODLUKU O OBVEZNOJ UPORABI ZIMSKE OPREME NA ZIMSKIM DIONICAMA JAVNIH CESTA U REPUBLICI HRVATSKOJ od 15.11. do 15.04. bez obzira na vremenske uvjete i stanje na kolnicima. Vremenski uvjeti nisu isti u svim europskim zemljama a to se odnosi i na zakonske odredbe koje reguliraju uporabu zimskih pneumatika:
  • Hrvatska: od 15.11. do 15.04.
  • Austrija: od 01.11. do 15.04.
  • Slovenija: od 15.11. do 15.03.
  • Italija (planinski dio): od 15.10. do 30.04.
  • BIH: od 15.11. do 15.04.
  • Češka: od 01.11 do 30.04.
Kako se provjerava gazna površina gume ?
Sve gume za osobne automobile, lagane kamione, srednja dostavna vozila i teretna vozila imaju indikatore istrošenosti gazne površine. Indikatori su smješteni u utorima gazne površine na nekoliko mjesta jednako po obimu gume. Kad je guma istrošena do te mjere da i jedan od indikatora dođe u istu ravninu sa šarom, vrijeme je da se guma promijeni.
Newsletter
Prijavi se i primaj akcijske ponude, pogodnosti i novosti na email
Newsletter šaljemo jednom tjedno
Vulkanizerski servis
Varaždin

PON - PET

od 7:00 do 17:00 sati

SUB od 7 do 13 sati

Vulkanizerski servis
Zagreb

PON - PET

od 7:00 do 17:00 sati

SUB od 8:00 do 13:00 sati

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

 

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

U slučaju da ne želite da naša stranica učitava kolačiće odaberite ˝Odbijam kolačiće˝, no želimo Vas obavijestiti da će u tom slučaju naša stranica raditi otežano te Vam se možda neće učitati svi željeni sadržaji.